Caviarius

"Kisfilmek a nagyvilágból", főleg azért mégis kávé, kávé, kávé...

Komolytalanok

Friss topikok

  • Egészség Ügy: Imádom: "sintértelepre kiscicaillatot" :D (2018.04.25. 23:40) Egy kávé illata
  • röhögő: @Fuxika: "macskába folytja a bánatát" - folytja :-)) Mekkora tuskó lehetsz! :-)) (2013.03.26. 14:03) Macskabajusz, macskajaj, macskakávézó
  • Sir Nyű: @Caviarius: A kookta.hu-n lehet kapni a Bodum-félét, Pebonak hívják újabban. (2011.12.04. 22:12) Beszippant a vákuum!
  • Caviarius: Ja, és kimaradt a Fiaker, ami rummal és tejszínhabbal készül, meg a Maria Theresia, aminek a lénye... (2011.07.25. 23:02) Melanzsolás
  • kreativkid: Konzum-gasztro HORDOZGATÓ (ezt átvitt értelemben kell mondogatni babahordozás közben) Elmentem a... (2011.04.02. 10:15) Április elsejére egy gasztro-limerick

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Bolondos Boros Bukfenczkedések 6.

Caviarius 2010.12.27. 12:51

Cappuccino a borospohárban, avagy kapupinocsinotázs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pinotage szőlőfajtát 1925-ben a dél-afrikai Stellenbosch University professzora, A.I. Peroldt állította elő a pinot noir és az ugyancsak francia származású vörös szőlőfajta, a cinsault (herimitage) keresztezésével. A professzort az vezérelte, hogy a magas minőségű bort adó, de kényes pinot noir-t, egy ellenálló, kevésbé igényes és jól termő fajtával keresztezze. Munkáját siker koronázta és megszületett a pinotage, mely azóta is Dél-Afrika  jellemző szőlőfajtája. A belőle készült boroknak az idők folyamán számtalan stílusa alakult ki a fiatal, világos és gyümölcsös karakterektől, egészen a vastag, mély, gazdag és elegáns stílusig.

Bertus Fourie volt az első, aki a borban levő kávés, csokoládés ízjegyek erősítésével kialakított egy kávés Pinotage stílust. (Ezért kapta a Bertus 'Starbucks' Fourie becenevet, egyesek szerint gúnynevet.) A wellingtoni Diemersfontein borásza volt ekkor, ám 2005-ben a KWV-hez igazolt, és vitte magával a receptet is. ( A Diemersfontein azóta is készíti "az első és egyetlen eredeti" kávés/csokis pinotage-t. ) Aztán 2008-ban, - miután elkészítette a KWV Café Culture nevű borát - ismét továbbállt. A Val de Vie borászat igazgatója lett, ahol öccse, Martin borászként dolgozik. Itt is elkészítette kávés borát, mely Barista Coffee Pinotage névre hallgat, és sokak szerint a három kávés közül a legjobban sikerült.
Ezekhez a borokhoz az érett szőlőbogyókat a zöld részek nélkül dolgozzák fel, barrikolt tölgyfahordóban érlelik, de hogy az intenzív kávés íznek mi még a titka, azt Fourie-n kívül csak kevesen tudják. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mindenesetre elmondhatjuk, hogy a kávés pinotage nem a hozzáadott kávéesszenciától, vagy ahogy néhányan gondolják, a szőlőtőkék közé ültetett kávécserjéktől kapja különleges bukéját.
Régesrégen már a dél-francia Garronne folyó völgyének borászai is észrevettek kávés ízeket fehérboraikban, de a cabernet sauvignon és a shiraz fajták boraiban is feltűnik a kapucsínó. Ennek okozója egy furfuritol nevű vegyület, melynek ízhatása megfelelő  erjesztéssel, pörkölt tölgyfahordós érleléssel felerősíthető.

Néhányan úgy gondolják, hogy komolytalan bor, mivel azonban igen "fogyasztóbarát", a borral még csak ismerkedőket pozitív élményekkel terelheti későbbi komolyabb kóstolások felé. 

Címkék: kávé bor pinotage cappuccino kapucsínó

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kaviar.blog.hu/api/trackback/id/tr612541725

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása