Caviarius

"Kisfilmek a nagyvilágból", főleg azért mégis kávé, kávé, kávé...

Komolytalanok

Friss topikok

  • Egészség Ügy: Imádom: "sintértelepre kiscicaillatot" :D (2018.04.25. 23:40) Egy kávé illata
  • röhögő: @Fuxika: "macskába folytja a bánatát" - folytja :-)) Mekkora tuskó lehetsz! :-)) (2013.03.26. 14:03) Macskabajusz, macskajaj, macskakávézó
  • Sir Nyű: @Caviarius: A kookta.hu-n lehet kapni a Bodum-félét, Pebonak hívják újabban. (2011.12.04. 22:12) Beszippant a vákuum!
  • Caviarius: Ja, és kimaradt a Fiaker, ami rummal és tejszínhabbal készül, meg a Maria Theresia, aminek a lénye... (2011.07.25. 23:02) Melanzsolás
  • kreativkid: Konzum-gasztro HORDOZGATÓ (ezt átvitt értelemben kell mondogatni babahordozás közben) Elmentem a... (2011.04.02. 10:15) Április elsejére egy gasztro-limerick

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Koffííí

Caviarius 2010.04.18. 21:36

Második kedvenc italom – az alkohol után – a kávé. Hogy milyen is a jó kávé, arról órákat lehetne beszélni, ebbe ezért most nem mennék bele. Vannak viszont olyan különleges kávéfajták, ami érdekes lehet, még ha nem is tudjuk mindet megkóstolni.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az emberben így a vasárnapi ebédhez fogyasztott emésztést segítő espresso után, félálomban, felmerül a kérdés, hogy vajon mitől különleges egy kávé? Mert annyira finom? Vagy annyira ritka? És direkt lesz különleges, vagy csak így alakult?

Nohát van ilyen is, olyan is, mint a teve. J (Egypupú, kétpupú, sőt több.)

Vannak olyan kávék, melyek egyszerűen csak valamilyen rendellenességgel születtek. Kevés van belőlük, ezért különlegesek. Ilyen például a gyöngykávé (angol neve peaberry), vagy az elefántbab, más néven a Maragogipe.

 

Gyöngykávé

 

A gyöngykávé nem egy külön fajta, bármelyik kávénövényen kialakulhat.

Ha kialakulhat, hát bizony akkor ki is alakul: minden kávécserje termésének körülbelül 5 %-a ilyen gyöngykávé. A megszokott, unalmas lapos oldalú kávébabok helyett a növény egy ovális, csigabiga alakú szemet nevel, a spanyolok így is hívják: caracorillo, azaz csigabiga.

Ezt nem mindig válogatják külön, ha egy kiló szemeskávét kiborítunk, biztosan találunk benne pár ilyen szemet. Vannak azonban, akik kiválogatják a gyöngyöt a kávé közül, és nem azért ám, mert Hamupipőke volt a kedvenc mesefigurájuk, hanem mert akkor drágábban lehet eladni.

Drágábban, annak ellenére, hogy a szakértők általános véleménye szerint a félig termékeny virágokból kialakult, rendellenes kávészemekből készült ital semmivel sem testesebb, vagy aromásabb, mint a lapos testvérkéiből készült fekete.

 

Elefántbab (Maragogipe)

 

A coffea arabica egy Brazíliában spontán megjelent mutációja ez a hatalmas szemű kávé. Nevét a Bahia állam északi részén fekvő Maragogipe városról kapta, itt tűnt fel ugyanis először.

Hozama alacsony, ára magas. Ennek a kávénak viszont az íze is más, csokoládés, néha fás.

 

Vannak olyan kávék, amik a termőhelyüktől lesznek különlegesek.

Ilyen például a Kona, vagy a Jamaica Blue Mountain.

A Konát a Hawaii szigetek fő szigetén, egy jól behatárolt zónában termesztik, a Mount Thunder – vagyis Mennydörgés-hegy - oldalában. (hawaiiul Hualailai)  A „terroir” jellemzője a sok napsütéses óra délelőtt, árnyék délután, és sok csapadék, valamint a vulkanikus hegyoldalak.

A kávébabot szüret után ugyanúgy dolgozzák fel, mint bárhol másutt, a mikroklíma és a vulkanikus talaj azonban megteszi hatását. (Gondoljunk csak a Hárslevelűre meg a Furmintra Tokajban.)

A Konában készült kávé rendkívül lágy, selymes, gyümölcsös ízű.

A 100%-os Kona típusai a Prime,  a Kona #1, a Fancy és az Extra Fancy. A típusokat a kávészemek nagysága alapján határozzák meg. Legnagyobb szemű kávébabokból áll az Extra Fancy típus. Az összes kávétermésnek körülbelül 20%-a ilyen nagy szemű, ebből egy fél kiló olyan 5500 Ft.

 (Van olyan is, hogy Kona Blend, arról azért nem érdemes sokat beszélni, mert csak 10% Kona kávét tartalmaz. A Blend ízét nem nagyon befolyásolja a benne lévő 10% Kona, az árát persze annál inkább.)

 

A Jamaica Blue Mountain nem nagyon testes, alacsony koffeintartalmú, selymes, mogyorós ízű kávé. Jamaikában a hegyoldalakon termesztik. A klíma itt hűvös, párás, sok csapadékkal. A hűs pára és a tápanyagdús talaj ezt a kombinációját kedveli a kávénövény, szépen növekszik, és olyan kávébogyócskákat nevel, melyeknek magjából lágy ízű, kevéssé keserű ital készíthető. Elsőrangú eszpresszók készülnek belőle, de ez a kávé adja a Tia Maria (Mari néni) likőr alapízét is.

 

Egyik internetes árverés-eladás-vételes honlapunkon mostanában is hozzá lehetett jutni, félkilónként 18 ezer forintot kóstált.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elmondhatjuk, hogy a kávé olyan igényes növény, amely szinte csakis egzotikus helyeken hajlandó teremni. . Itt van például egy másik ritka, különleges, és különlegesen magas árú kávé, egy újabb egzotikus helyről. A Kopi Luwak származási helye Szumátra, Jáva, és a Sulawesi szigetek. A Kopi Luwak azonban nem a kávészemek, vagy a termő terület kiválósága miatt különleges, sokkal inkább a „feldolgozás” miatt.

Ennek a kávénak a feldolgozását ugyanis egy szőrös kolléga, a maláj pálmasodró kezdi el, nemes egyszerűséggel úgy, hogy a kávé gyümölcsét szépen megeszi.

Az ő neve egyébként a „luwak”, és cibetmacskaféle. Indonéziában él, és a reggelire megevett kávébogyó magjait estére ki is kakálja, csak a gyümölcshúst emészti meg. (Különben szegényke egész életében nem bírna aludni.:-) )

Az imígyen az aljnövényzet közé búvó, csokítóra hajazó kolbászkákat valakik felszedik, megmossák, megperkelik, és „megisszák ezt még a pesti úrinépek” felkiáltással bezacskózzák.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az ínyencek szerint az így "kezelt" kávébabokból készített ital rendkívül ízletes.
Ennek oka az lehet, hogy amíg az állatka tápcsatornáján átvándorolnak a kávészemek, a benne lévő összetevők némileg átalakulnak, némelyikek teljesen el is tűnnek. Ettől kevéssé keserű, lágy, csokoládéra hasonlító ízű ital készíthető belőle. Sajnos azonban az Indonéz politikai helyzet és a kisállatok limitált bélműködése miatt évente csak mintegy 200-250 kilogramm Kopi Luwak kerül a piacra, úgyhogy a pesti úrinépeknek ugyanúgy nem sok jut belőle, mint ahogy a többi úrinépnek sem. Interneten persze minden kapható, 250 000 Ft / kiló árban. (Érdekes, hogy 7 grammos adaggal számolva 1 espresso kb. 1600 Ft lenne, mégis ahol kopi luwakot lehet inni, azt kb espressónként 10 000 forintos árban mérik.) 

 

Az ehető kávé

Van aztán, amikor nem az alapanyag, hanem az elkészítési mód különleges. A konyhaművészet tudói már megszokhatták, hogy Farran Adria, a katalán El Bulli séfje mindig valami meghökkentővel rukkol ki kis éttermében, ahová erre az évre már nincs szabad asztal.

A 2007-ben is a világ legjobbjának választott étterem étlapján a molekuláris gasztronómia legfurcsább, legkülönlegesebb ételkreációi sorakoznak, kezdve a folyékony raviolitól a szalonnás tojásfagylalton át a fagyott fehér lég-csokiig.
Nos, Ferran Adria tett egy kis kiruccanást a kávé világába is. Egy olasz kávéscéggel közösen megalkották az Espesso nevű szilárd eszpresszókávét.



A név az espesso (spanyolul vastag) szóból ered, de  az espressora is utal, a "termék" pedig eszpresszókávéból, egy titkos összetevő segítségével készül, magas nyomáson. Kis csészében érkezik, kanállal fogyaszthatjuk, és nem probléma, ha felborul a csésze, az espesso nem fog kicsorogni.
Chicagó két kávézójában és az El Bulliban biztosan kapható, ára két és fél USD.

Szintén Adria nevéhez fűződik a Passion>me nevű hideg kávéital kifejlesztése. Szerintük a közeljövő kultikus italává válhat ez a passion fruit juice-ból (magyarul maracuja, vagy golgotavirág gyümölcs), mentából, espressóból és sok jégből kevert frissítő. Elkészítéséhez a kávés cég (a Lavazza) egy saját, különleges eszközt terveztetett, ebben a Shake>me nevű csésze-séker-pohárban készíti el a barista, vagy maga a vendég a különleges frissítőt.

 

Címkék: kávé kona kopi luwak espesso

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kaviar.blog.hu/api/trackback/id/tr891932696

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása